Foglald le most az időpontot!

CT

A mátészalkai Solaris Medical magánklinika korszerű CT-vizsgálati lehetőséggel várja mindazokat, akik gyors és megbízható diagnosztikára van szükségük szakorvosi környezetben.

A CT-vizsgálat (komputertomográfia) részletes, háromdimenziós képet ad a belső szervekről, csontokról és erekről, segítve a pontos diagnózist. Klinikánkon korszerű, alacsony sugárterhelésű CT-berendezésekkel dolgozunk, amelyek gyors és precíz eredményt biztosítanak. A vizsgálat fájdalommentes, és tapasztalt szakembereink gondoskodnak arról, hogy pácienseink biztonságos és kényelmes környezetben kapják meg a szükséges ellátást.

A CT működési elve

A komputertomográfiás (CT) vizsgálat röntgensugarakat használ fel a képalkotáshoz. Az emberi testről vékony rétegfelvételek készülnek. A szövetek eltérő mértékben nyelik el a röntgensugarakat, így a CT készülék már a csekély sugárelnyelési különbségeket is láthatóvá tudja tenni. A vizsgálat segítséget nyújthat a központi idegrendszer (agy, gerinc), a mellkasi-, hasi szervek, végtagok állapotáról és esetleges megbetegedéseiről. 

Betegtájékoztató CT vizsgálatról

Kezelőorvosa javaslata alapján Ön CT vizsgálatra jelentkezik nálunk. Az alábbiakban arról szeretnénk tájékoztatni, mi várható a vizsgálattól és mit kell figyelembe vennie a vizsgálatra való előkészület során.

A vizsgálat előtt

A vizsgálat előtti négy-öt órában már ne fogyasszon szilárd táplálékot. Szénsavmentes folyadékot ihat, és a szokásos gyógyszereit is vegye be, ha erre egyéb utasítást nem kap. (Például cukorbetegség esetén). Kontrasztanyagos vizsgálat előtt minden esetben szükséges egy laborvizsgálat, mely 30 napnál nem lehet régebbi. Ellenőrizni kell a vesefunkciós (GFR vagy kreatinin és karbamid) értéket.

A vizsgálat menete

A vizsgált területen nem maradhat fémtárgy, a cipzáras öltözéket, csatot, övet el kell távolítani. A vizsgálandó területtől függően vegye le az óráját, ha szemüveget, hallókészüléket visel, vagy kivehető műfogsora van, ezeket is távolítsa el.
A CT során egy vizsgálóasztalra kell felfeküdnie. Az asztal a vizsgálat közben a beteggel együtt mozog, ez alatt készül a felvétel. A vizsgálat közben mozdulatlanul kell feküdni és az asszisztens irányítása szerint - a mellkasi, hasi vizsgálatoknál - a levegőt vissza kell tartani. A vizsgálóhelyiségben egyedül marad, de nem hagyjuk magára. Az asszisztens a vezérlőhelyiségben ablakon keresztül folyamatosan figyel Önre és egy mikrofon segítségével kommunikálhatnak.

A vizsgálat után

Amennyiben intravénásan kapott kontrasztanyagot, az ehhez használt kanült a vizsgálat után 30 perccel eltávolítjuk. Erre azért van szükség, hogyha fellépne bármilyen allergiás reakció, a további beavatkozást megkönnyítse a már meglévő kanül.

Amennyiben kapott orális vagy intravénás kontrasztanyagot, a vizsgálat után és a vizsgálatot követő napon javasoljuk a bőséges vízfogyasztást, hogy segítse szervezetének a kontrasztanyag kiürülését.

A CT vizsgálat után a radiológus orvos értékeli a felvételeit. Az asszisztensektől kap tájékoztatást, hogy leletét mikortól veheti át vagy hogy hol nézheti meg.

Tájékoztatjuk, hogy leletét a beutaló orvosa kapja meg. Amennyiben az eredeti leletet Ön szeretné megkapni, hozzon magával saját címére megcímzett felbélyegzett borítékot. Az eredeti képi dokumentációt az Ön kérésére CD-n, vagy DVD-n munkaidőben kiadjuk. Az eredeti dokumentum, ill. a másolatok kiadását követően a lelet, ill. a CD/DVD megsérülésére, megsemmisülésére vonatkozóan a kórházzal szemben nem hivatkozhat.
A tájékoztatás nem teljes körű, lehetnek olyan információk, kis kockázattal bíró körülmények, amik a betegtájékoztatóban nem szerepelnek.
Kontrasztanyag

A CT vizsgálatok folyamán gyakran használunk kontrasztanyagokat. Hasi CT vizsgálat előtt fél-egy liternyi hígított, jódtartalmú kontrasztanyagot itatunk betegeinkkel, amelyet egy-két óra alatt kell meginni. A vizsgálat közben a vénába adott kontrasztanyag, egy hajlékony kanülön keresztül kerül beadásra. A kontrasztanyagok ritkán okoznak szövődményt. A beadás közben melegségérzés, vizelési inger jelentkezhet, ami nem kóros jelenség. Ha bármilyen más tünetet (viszketés, torokszorítás, gombócérzés, légszomj, szédülés, hányinger, bőrpír, kiütések) észlel a vizsgálat alatt vagy után, kérjük, azonnal jelezze. A hasi-kismedencei vizsgálatokhoz szájon át adott kontrasztanyag enyhe hasmenést okozhat. A felsorolt mellékhatások előfordulásának aránya rendkívül alacsony. A mellékhatások semlegesítésére a megfelelő gyógyszerek rendelkezésünkre állnak.

Allergia, cukorbetegség

Kérjük, tájékoztassa a vizsgáló asszisztenst, ha Ön már kapott előzetesen kontrasztanyagot, és attól rosszul lett. Tájékoztassa őket arról is, ha Ön cukorbeteg és emiatt gyógyszert kell szednie. Bizonyos, a cukorbetegségben alkalmazott gyógyszerek (melyek a metformin nevű hatóanyagot tartalmazzák) a CT-ben adott kontrasztanyagokkal együtt nem adhatók, mert szövődmények léphetnek fel. Ezek szedését a vizsgálat előtt két nappal fel kell függeszteni.

Amennyiben Ön az alábbi cukorgyógyszerek közül bármelyiket szedi, azt jeleznie kell, mert a kontrasztanyag beadása vesekárosodást okozhat:
Adebit, Adimet, Aurobindo, Avandemet, Competact, Eucreas, Gluformin, Janumet, Jentadueto, Komboglyze, Maformin, Meforal, Meglucon, Mercformin, Mercformin, Chinoin, Metfogamma, Metformin, Metrivin, Metwin, Mylmet, Normaglyc, Scofor, Siofor, Stadamet, Synjardy, Velmetia, Vipdomet, Xipdomet.
Vizsgálat előtt 48 órával, vizsgálat után 48 órával el kell hagyni ezen gyógyszerek szedését. Ha további kérdések felmerülnek Önben, kérjük, forduljon a vizsgálatot végző orvoshoz.

Terhesség

Feltétlenül jelezze, ha terhes, vagy fennáll ennek lehetősége. A magzatot ért sugárterhelés miatt a vizsgálatot csak nagyon indokolt esetben végezzük el.